Viljandimaa hariduskonverents 29. oktoober 2021
Olustvere, Viljandimaa
+372 43 33 297
vol@vol.ee

ETTEKANDED JA ÕPITOAD 2019

Päevakava

8.00 – 9.00 – Saabumine, registreerimine, hommikukohv 9.00 – 9.30 – Konverentsi avasõnad. Uute alustavate haridustöötajate tervitamine 9.30 – 10.30 – Tallinna Ülikooli professor Krista Kerge loeng: “Mida Juku õpib, seda Juhan teab”. Sisuks on võimalik sooline hariduslõhe Eesti haridussüsteemis 10.30 – 11.30 – Tartu ülikooli doktorant Andero Uusbergi loeng: „Töönauding või töönarkomaania“. Sisuks on õpetaja töömotivatsiooni leidmine ja hoidmine 11.30 – 13.00 – Lõunasöök ning võimalus teha koos saatjatega Viljandi Kutseõppekeskuses ringkäik  13.00 – 14.30 – Töötoad (osaleda saab vaid ühes töötoas, valik allpool) 14.30 – 14.45 – Vaheaeg 14.45 – 16.00 – meeleolukad kokkuvõtted ja konverentsi lõpetamine

Andero Uusberg

Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi, afektiivse psühholoogia vanemteadur

Krista Kerge

Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste Instituudi professor

Töötoad 

Tutvu töötubadega. Osaleda saad neist ainult ühes töötoas.

Elina Aslett, Merit Varblane  SA Archimedes ja Paalalinna kooli õpetaja

Kuidas rännates õppida?

Õpetajatöö üks oluline osa on pidev eneseareng- nii pedagoogiline kui ka ainealane. Põnev oleks ju ennast täiendada välismaal, aga… Kuidas? Miks? Milleks? Millal? Kõigile nendele küsimustele saab vastuse töötoas. Samuti kuuleb nõuandeid ja soovitusi Archimedese esindajalt ning lisaks räägivad oma kogemusi Paalalinna kooli õpetajad

Krista Kerge Tallinna Ülikooli professor

Loen – mida ja kuidas

Tahvlis vm nutiseadmes lugemise ja võib-olla ka loetu arvestamine kirjutamisel.

Hea oleks, kui osalejatel oleks nutiseade kaasas. Võimalus kasutada ka laenatavaid tahvleid

Hendrik Noor Leiutajate külakooli õpetaja

Demokraatlik kool

Konfliktilahendamise töötuba. Kaasaegne õpikäsitlus eeldab üha enam õpiprotsessis osalejatega arvestamise ruumi loomist. Arutleme erinevate konfliktilahendamise metoodikate üle ning lahendame praktilisi ülesandeid

Leene Lotta Lüdimois Enrico Koormann Viljandi Gümnaasiumi noored

Koolikiusamine ja sekkumine. Juhtumite analüüs

Juhtumite analüüs. Gümnasistide pilk põhikoolis kogetud kiusamisele.

Eve Noormets EVE Stuudio juht

Mina ja maailm

Õppe võimalikkusest väljaspool kooli. Kultuuri- ja õppereisid – õnn või õnnetus?

Reet Lubi ja Epp Raudsepp Viljandi Linnaraamatukogu

Mängu ja teadmiste raamatukogu

Raamatukogu suunab lapsi ja noori mängu kaudu lugemise ning teadmiste juurde. Töötoas mängitakse läbi mitmeid võimalusi, mille kaudu erinevates vanusegruppides lugemishuvi tekitada.

Epp Välba Suure-Jaani Kooli direktor

Klassiõpetaja ja uus õpikäsitlus

Kas õppija suudab ja tahab, küsib ja uurib? Kas õpetamine on teadmiste edasiandmine või õppimise toetamine. Milline võiks olla järgmine samm, mida kohe homme selles suunas astuda?

Anu Sööt  Viljandi Kultuuriakadeemia tantsupedagoogika lektor

Kontakt ja mäng

Kuidas lihtsate vahenditega ja läbi mängu luua kontakti iseenda ja teistega. Kuidas luua usaldust ja jagada vastutust enda ja teiste vahel.  Töötuba on praktiline. Pane selga mugav liikumist võimaldav riietus ja ole valmis liikuma nii püsti kui pikali.

Kristi Siimso 3 lapse ema

Millal on lapsevanem õnnelik?

Kuidas defineerida õnnelikku lapsevanemat? Mis teeb lapsevanema õnnelikuks? Me tajume seda, kui lapsel läheb hästi. Me oleme õnnetud, kui laps on õnnetu. Aga kas me saame oma käitumist analüüsides kätte selle, kuidas see kõik töötab? Proovime!

Katrin Nielsen Viljandi Kultuuriakadeemia draamaõppejõud

Protsessdraama “Reis maailma lõppu” 

Kasutatakse erinevaid loovtegevusi. Draamategevused vahelduvad arutlustega loos kerkivate teemade üle. Mänguline tund võib olla nii ajendiks kirjanduse, inimeseõpetuse, ajaloo või muu aine teemakäsitluses õppeprojektis rakendatav. * tutvutakse draama metoodikaga, töövõtete ja tehnikaga praktikas; * kogetakse osalusteatri vormis toimuvat tundi; * arutletakse draamatehnikate, õppeprotsessi ja metoodika rakendatavuse üle klassiruumis

Karin Kiilaspä ja Anne Nõgel

Karin Kiilaspä, Anne Nõgel, Maili Linn Viljandi Päevakeskuse sotsiaalpedagoogid

Loovuse ja selle avaldumise toetamine õppetegevuses

Loovalt õpetamine, loovuse pärast õpetamine ning loovalt õppimine tekitab põnevust õppijas ja õpetajas. Loovust mõjutavad eelkõige kolm indiviidiga seotud komponenti: loovusele omased protsessid (kognitiivsed oskused), isiksusega seonduvad protsessid (motivatsioon) ja huvi tegevuses osaleda. Õppimine ja õpetamine on kaks omavahel paralleelselt toimivat protsessi, kus õpetajal on loovuse suunamisel oluline roll. Lapsed väljendavad end lauludes, mängudes, tantsudes, kõnes, joonistustes jne spontaanselt. Loovus on produkti tootmine, sobiva vastuse ja avatud lõpuga ülesandele lahenduse leidmine. Samas peab tulemus olema vastavuses ülesande täitmisega ja probleemi lahendamisega – see peab vastama eelnevalt püstitatud eesmärkidele, olema väärtuslik ja teostatav.

Maili Mäehunt Karmen Selter Viljandi Kutseõppekeskuse sotsiaalpedagoog ja arendusjuht

Kutsevaliku aasta võimalusi

Vahel võib olla raske oma tulevast eriala või ametit valida. Et valiku tegemine oleks kergem ja läbimõeldum, on õpilasel võimalus õppida peale põhikooli kutsevaliku aastal. Kutsevaliku aastal arendab õppija oma üldoskusi ja tegeleb erialavalikutega. Talle pakutakse karjääriõpet, -infot ja -nõustamist, praktilist kutseoskuste õpet, et erialadega paremini tuttavaks saada ning vajadusel ka tasandusõpet põhiainetes (matemaatika, eesti keel, võõrkeel). Lisanduvad vajalikud tugiteenuseid nagu psühholoogiline jm nõustamine ning silmaringi laiendavad tegevused nagu õppekäigud jms.

Mart Joosep Viljandi Kutseõppekeskuse kutseõpetaja

Soe vesi päikesest. Energiasääst. Kodused võimalused.

Energiasääst on viimase aja oluline teema. Kuidas koduses majapidamises saavutada väiksem ökoloogiline jalajälg ja kasutada selleks tänapäevaseid lahendusi, me töötoas uurime.

Mari-Ly Proos

Mari-Ly Proos, Priit Taklaja Viljandi Kutseõppekeskuse kutseõpetajad

Libedaraja koolitus

Talv on tulekul. VIKKis on kaasaegne libedarada, millel maakonna tulevased autojuhid talveks valmistuvad. See on VIKKis auto- ja bussijuhtide väljaõppe üks osa. Tulge ja harjutage teiegi – külmad varsti ukse taga ja teed libedad.

Priit Paap  Viljandi Kutseõppekeskuse kutseõpetaja

Nutiturvalisus ja IT

Nutiturvalisus kodus ja koolis. Nutimaailma ohud ja kuidas ennast nende eest paremini kaitsta. Soovitav on kaasa võtta oma nutiseade

Annalisa Cagno, Imbi Põrk resto La Rianda perenaine Viljandi Kutseõppekeskuse õpetaja

Pähklikoogi valmistamine

Küpsetame maitsva, gluteenivaba Itaalia pähklikoogi Annalisa juhendamisel

Ülvi Paas Viljandi Kutseõppekeskuse kutseõpetaja

Robootika

Öeldakse, et tulevikus on meil vähem tööd teha, sest robotid teevad selle meie eest. Tänapäeval saavad igas vanuses inimesed robootikas kätt proovida. Nii ka meie töötoas. Meie juhendamisel teeme katseid robotite töö korraldamiseks.

Albert Ustimenko Viljandi Kutseõppekeskuse kutseõpetaja

Metallitööd keevitamine

Eestis ei ole metallitöö noorte hulgas eriti populaarne. Ometigi pole keevitamises ja metallitöös midagi ületamatut. See nõuab ainult head silma ja pealehakkamist. Töötoas saate proovida, kas keevitaja amet võiks olla teil järgmine.

KIA logo

KIA motors esindaja

KIA Motorsi üldpädevuse koolitus

Autod vallutavad maailma ja meil on kasulik teada, mida saame ise oma autoga paremini korraldada, et meie ökoloogiline jalajälg oleks väiksem, et auto sõidaks tõrgeteta meiega rohkem. KIA kaasaegsed autod sobivad asja uurimiseks väga hästi.

Helen Roosileht Viljandi Kutseõppekeskuse kutseõpetaja

Aaderdamine ja marmoriseerimine. Kuidas petta klienti

Kui Viljandimaal mõisad asusid end kauniks tegema, polnud neil kõigil raha kalli marmori ostmiseks. Siis võeti kasutusse aaderdamine ehk puidule marmori joonistamine. Nii on mitmed Eestimaa mõisad kauniks itaaliapäraselt tehtud. Töötoas saate esimesed nipid et ennast mitte petta lasta.

Kait Aidnik Viljandi Kutseõppekeskuse kutseõpetaja

Stukdekoor

Vanematel hoonetel näeme tihti ilusaid nikerdusi. Kuidas need on tehtud? Töötoas saame sellest aimu ja teeme mõne iluasja ise.

Anneli Silm Viljandi Kutseõppekeskuse kutseõpetaja

Diivaniparadiis

Kõige populaarsem eriala VIKKis on pehmemööbli restaureerimine. Igaühel tekib mingil ajahetkel soov uuendada oma diivani, tugitooli või muu mööblieseme ilmet. Just seda meie erialal õpetatakse. Töötoas heidame pilgu pehmemööbli eriala köögipoolele ja proovime ise, kuidas see käib.

Mari Kala Keskkonnaameti keskonnahariduse spetsialist

Isiklik eeskuju ehk mis sõltub Minu valikutest?

Millised on Sinu igapäevased valikud? Kuidas Sa täna kooli tulid? Kas Sa kustutasid ruumist lahkudes tule? Mida Sa täna hommikul sõid? Mida Sa täna seljas kannad? Kas Sa jood pudelivett? Kas Sa sorteerid oma jäätmeid? Ja kuidas see kõik mõjutab suures pildis meie ja koduplaneedi heaolu… Lisaks saavad sõna Viljandimaa keskkonnahariduse pakkujad kes tutvustavad õppekava toetavaid programme.

Ryan Sandberg Viljandi Kutseõppekeskuse üldharidusaine õpetaja

Film kui õppevahend

Sul on mobiiltelefon, millega saab filmida sinu ümber toimuvat. Kas ja kuidas seda saab kasutada õppevahendina, seda me töötoas ka uurime.

Kristjan Puusild analüütiline psühhoterapeut

Psüühika teadvustamata poole saladused

Psüühika süvatasandid ning varjuküljed. Toome nähtavale asjaolud ja olukorrad, mille puhul inimkäitumist ei juhi mitte teadlikud otsused, vaid alateadlikud mehhanismid. Tutvume arhetüüpide ja nende mõjujõuga ning uurime võimalusi, kuidas indiviid saaks enesearengu teel oma teadlikke ja alateadlikke pooli ühendada ning seeläbi küpseda.